A szláv konyha rejtelmei
- Crew
- Nov 10, 2019
- 2 min read
Updated: Nov 11, 2019
Szláv gasztronómia
Története
A mai orosz konyhaművészetet szláv, európai és közép-ázsiai kulináris hagyományok és behatásoknak köszönhetően alakult ki. Az Orosz Birodalom gazdagságának köszönhetően a 18. századtól az akkor ismert világ legjobb szakácsai dolgoztak a cári udvarban és a főurak konyháin a legújabb technológiákat használva.
Az orosz gasztronómia sikerének titka a felhasznált összetevők változatosságában rejlik. Jellemzők rá a tartalmas savanyú levesek, a tészták, és kiemelkedő jelentőséggel bírnak, a többi szláv konyhához hasonlóan, a kásák és más gabonafélék.
A legfontosabb orosz ételek világhírnévre tettek szert, mint például a borscs, a scsi, a pelmenyi vagy a pirog, az italok közül pedig mindenütt ismert és kedvelt a vodka.
Az országban a 16. században jelentek meg a hivatásos szakácsok, ekkor már egyre szélesebb körben a hercegek és bojárok birtokain is. Több tízezer ember állandó figyelemmel kísérte az Udvarban megjelenő új ételkreációkat, hozzávalókat, recepteket, amik azonnal elterjedtek a városban. Az ünnepi menü gyakran 150–200 fogásból is állt, tele olyan ételekkel, amelyek elérhetetlenek és ismeretlenek voltak a lakosság nagy része számára. Az első nyilvános étterem, a Cári kocsma 1533-ban nyitott meg Moszkvában.
Érdekességképpen, ha valaki arra jár, érdemes felkeresni a Jeliszejevszkij élelmiszerüzletet, még akkor is, ha az ember nem vásárol semmit. A látvány lenyűgöző!

Egy biztos, hogy nehéz elképzelni egy egyszerű orosz vendégséget, 10–12 előételként feltálalt húsos-, halas-, savanyú uborkát vagy káposztát tartalmazó saláta nélkül, és a kaviárról még szó sem esett.
Étkezési szokások
Az orosz étkezési rend a 19. század elején alakult ki. Nagyon hasonló a magyar napirendre, de eltér a Nyugat-Európában megszokottól.
A nap a reggelivel kezdődik, ennek szokásos ideje 6–8 óra. Ezt 10–11 között egy tízórai követi. Ebédelni 14–15 óra között szokás. Ezt 17–18 óra között egy teázásnak nevezett uzsonna követi. Oroszországban általában a családok este 20–21 óra között vacsoráznak, és ezt sok esetben még 23 óra körül egy utóvacsora követi.
A főétkezés az ebéd. Ez több fogásos étkezés, előétellel, levessel és valamilyen húsétellel. A vacsorára is főtt ételt fogyasztanak nem ritkán levest.
Tipikus ételek
A külföldön oroszként ismert ételek közül valójában több igazából nem orosz eredetű. Ilyen például a borscs, ami ukrán vagy a pelmenyi, ami Szibériából származik.
Kifejezetten ősi orosz étel viszont a blini, az orosz palacsinta, mely a maszlenyica, az orosz télbúcsúztató farsang régóta kedvelt ünnepi étele.
Ugyancsak autentikus orosz ételnek számít az úgynevezett fekete kenyér, illetve a különféle töltelékkel készített pirog.
Az oroszok számára elengedhetetlen az étkezéskor a leves, a különféle hideg és meleg levesek, mint a scsi, a borscs vagy a szoljánka. A saláták, mint az olivje és a vinyegret szintén nagyon népszerűek.
Aki szeret enni, annak mindenképpen ki kell próbálni a szláv konyha finomságait!
Néhány ínycsiklandó kép következik, az elhangzott ételekről. (aki fogyózik, inkább hagyja ki!)
PIROG (töltött táska)

BORSCS (céklaleves)

BLINI (palacsinta)

VINYEGRET (saláta)

PELMENYI (derelye-hússal töltött tésztabatyu)

VODKA

forrás:https://www.3szek.ro/load/cikk/64296/az_orosz_konyha_es_etkezesi_szokasok_nepek_konyhaja Letöltés: 10.24.
Comments