Honnan erednek a szlávok?
- Crew
- Oct 15, 2019
- 2 min read
A hét elején megismerkedtünk a szláv squatting művészetével. Csapatunk kiemelten foglalkozik a szláv életérzéssel, így elengedhetetlen számunkra, hogy megismertessük kultúrájukat, történelmüket.
Ha már eleget gyakoroltad a squattingolást és egy kis pihenésre vágysz, készíts egy kompótot és vesd bele magad velünk egy történelmi utazásba.
Lássuk, kik is azok a szlávok?
Számos elmélet született a szlávok eredetéről, azonban a legelfogadottabb közülük, hogy az indeurópai eredetű szláv népek őshazája Belarusszia és vélhetően Észak-Ukrajna lehetett. Léteznek elképzelések, melyek szerint a szlávok őshazája a Kárpát-medence volt, ahonnan az avarok (eurázsiai nomád nép) érkezése szorította ki a szlávokat. A szláv csoportok terjeszkedését mocsaras környezethez kapcsolják. A Kárpát-medence mocsaras vidék volt, így ez tovább erősíti a kutatásokat A törzsekben élő szlávokat innen a szomszédos germán népek elvándorlása indította el, így elfoglalták az elnéptelenedett területeket.
A szláv népvándorlás a 6. század végéhez köthető, főként nyugati és déli irányban mozogtak el. Az avarok Kárpát-medencébe való betelepülése meghatározta a szláv népek elvándorlását. Bizánc meggyengítésével és a balkáni védelmi határok áttörésével, a szlávok dél felé meneteltek. Ennek hatására a szláv törzsek fejlődése szétvált, így kialakult a keleti, nyugati, valamint déli csoport.
Szláv népek európai eloszlása
Amikor az európai szláv nyelvekről beszélünk, 3 csoportot különítünk el: nyugati-, dél-, valamint keleti szlávok, melyekhez különböző nyelvcsoportok tartoznak.
Ezek a következők:
1. Nyugati szlávok
Lengyelek
Csehek
Szlovákok
Morvák
Kasubok
Szorbok

2. Délszlávok
Szerbek Bolgárok Horvátok Szlovének Macedónok
3. Keleti szlávok
Oroszok
Ukránok
Fehéroroszok
Ruszinok
A szláv szó eredete
A szlávokat a bizánci és itáliai történetírók a 6-7. században különböző neveken jegyezték fel, ezek voltak a Sklabenoi, Antoi, Sclaveni, Venethi és Antes. Ezek része összefüggésbe hozható a szlávok önelnevezésével: Slovene.
A slow szógyök eredetileg több jelentést is magában hordozott. A legvalószínűbb jelentését a slovo=szó alakjában találhatjuk meg. Ez a szó azokat az embereket jelölte, akik érthető nyelven beszélnek, ellentétben azokkal, akiket nem értettek. Őket nyemec-nek (némának) szólítottak. A mai szláv nyelvben ez a kifejezés a németet jelenti.
A legelterjedtebb álláspont szerint a slow mocsarat is jelentett, mely az –en eredetjelzővel együtt a „mocsarak között lakó”-t fejezte ki, mely igazolta az ősi szláv települési területeket.
Röviden ez volt a szlávok eredetéről, nyelvéről szóló ismeretterjesztő bejegyzésünk.
Megtartottuk hivatalos történelem óránkat. Reméljük sok érdekességet tudtatok meg a szlávok eredetéről, Babushka biztosan büszke rátok.
Következő blog bejegyzésünkben bemutatjuk, hogy ma milyenek is a szlávok. Ha kíváncsiak vagytok arra, azonosultok-e mai a szláv stílussal, figyeljétek Facebook és Instagram profilunkat. Hamarosan feltárjuk együtt! Addig is jó hétvégét!
Forrás:
http://www.kodolanyi.hu/oroszcivilizacio/doc/prezentaciok/szlav_civilizacio.pdf, Letöltve: 2019. október 12.
Comments